سیم کارت یکبار مصرف چیست ؟ (معرفی، نحوه خرید و مشکلات)

سیم کارت یکبار مصرف چیست ؟

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی سیم کارت یکبار مصرف یا سیم کارت سفید بپردازیم. لطفا در ادامه با سیم سرویس همراه باشید.

سیم کارت یکبار مصرف چیست ؟

حتماً برایتان پیش‌آمده است که هنگام گشت‌وگذار در بازارهای اصلی موبایل شهرتان دست‌فروشانی را ببینید که مشغول به فروش سیم‌کارت‌هایی بی‌نام‌ونشان هستند. این مورد را زمان‌های دیگری نیز می‌توانید مشاهده کنید! هنگامی مشغول به خرید روزنامه یا مجله از یک دکه هستید، لحظه‌ای با جمله فروش سیم‌کارت روبه‌رو می‌شوید.

فروش سیم کارت یکبار مصرف یا سفید در دکه روزنامه فروشی

سؤالی که ذهن همه افراد را درگیر می‌کند این است که آیا خریدوفروش سیم‌کارت به همین راحتی و بدون نیاز به ثبت اطلاعات در هیچ سیستمی انجام می‌شود؟ این سیم‌کارت‌هایی که به‌راحتی به فروش می‌رسند را اکثریت با نام سیم کارت یکبار مصرف یا سیم‌کارت سفید می‌شناسند. در این بخش به بررسی این نوع سیم‌کارت‌ها و موارد مربوط به آنها می‌پردازیم، تا انتها همراه ما باشید.

سیم کارت یکبار مصرف به این معناست

سیم کارت های یکبار مصرف یا سیم کارت سفید همان‌طور که گفتیم سیم‌کارت‌های بی‌هویتی هستند که توسط دست‌فروشان یا دکه‌ها به فروش می‌رسند اما سؤالی که در این جا پیش می‌آید این است که چه کسی این سیم‌کارت‌ها را به این افراد ارائه کرده است؟ این مشکل از زمانی که اپراتورها شروع به ارائه سیم‌کارت‌های هدیه کردند شروع شد؛ مشکلی که نه‌تنها برای افراد بلکه برای اپراتورها نیز دردسرساز شد.

سیم کارت یکبار مصرف به این معناستموضوع جالبی که در ادامه این مورد وجود دارد این است که فروشندگان این سیم‌کارت‌ها نیز خود را مسئول هیچ‌گونه مشکل ایجاد شده توسط خریداران این سیم‌کارت‌ها نمی‌بینند و حتی در زمان فروش نیز اقدام به بررسی مدارک نمی‌کنند. علاوه بر این موارد با توجه اینکه کد پستی و اطلاعات شخصی افراد در هیچ سیستمی ثبت و بررسی نمی‌شود به‌راحتی افراد می‌توانند با ارائه اطلاعات اشتباه به فروشنده اقدام به خرید و انجام هر کاری کنند.

خرید سیم کارت یکبار مصرف

ارائه سیم­کارت­های یکبار مصرف باعث شد تا از بهمن‌ماه سال 1395 برای خرید هر سیم‌کارت نیاز باشد که افراد یک کد ملی معتبر را ثبت کنند. هرچند همچنان در بازار سیم‌کارت‌های یکبار مصرف بی‌نام‌ونشان وجود دارد اما اپراتورها این درخواست را از افراد داشته‌اند که اقدام به ثبت اطلاعات شخصی خود روی هر سیم‌کارت کنند. اما باتوجه‌به اینکه این سیم‌کارت‌ها روی اپراتورها فعال هستند و نیازی به‌زحمت فعال‌سازی ندارند افراد به این مورد بی‌توجهی کرده و اقدامی برای ثبت اطلاعات نمی‌کنند.

مدت‌زمان اعتبار سیم کارت یکبار مصرف

این سیم‌کارت‌های بی‌هویت که درواقع سیم‌کارت‌های هدیه اپراتورها هستند به مدت 1 تا 3 ماه قابلیت استفاده دارند اما اگر افراد اقدام به ثبت اطلاعات شخصی صحیح توسط دفاتر پیشخوان خدمات دولت برای این سیم‌کارت‌ها داشته باشند؛ این نوع سیم‌کارت‌ها نیز مانند سایر سیم‌کارت‌ها قابل‌استفاده است.

سیم کارت هایی با هویت نامشخص

سیم کارت یکبار مصرف با هویت نامشخص

افراد به هر تعداد که بخواهند می‌توانند از اپراتور موردنظر خود سیم‌کارت خریداری کنند. در کنار این مشکل و همچنین وجود تعداد زیادی افراد بی‌خانمان مشکل جدید دیگری که به وجود آمد سیم‌کارت‌هایی باهویت نامشخص بود. اصولاً این سیم‌کارت‌ها توسط افراد سودجویی با ثبت اطلاعات افراد نیازمند مانند کارتون خواب‌ها و معتادها صورت می‌گیرد و در بازار باقیمت‌های مختلفی به افراد دیگر فروخته می‌شود.

سخن آخر

وجود برخی مشکلات و عدم مدیریت صحیح و هوشمندی افراد سودجو باعث شده در بحث سیم‌کارت‌ها نیز مشکلاتی به وجود آید. یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که مرتبط با سیم‌کارت است و از قشر عادی مردم تا خلاف‌کاران را در برمی‌گیرد؛ بحث سیم کارت یکبار مصرف است. این سیم‌کارت‌ها همان‌طور که گفته شد برای مدت محدودی فعال هستند و اصولاً افرادی که نخواهند در کار انجام شده پایشان گیرد باشد، از این سیم‌کارت‌ها استفاده می‌کنند.
قیمت سیم کارت یکبار مصرف کاملاً متفاوت است و توسط برخی از افراد باقیمت‌های بسیار پایین و برعکس توسط برخی افراد دیگر باقیمت‌های گرانی به فروش می‌رسند. توصیه ما این است که از روش‌های قانونی مانند مراجعه به دفاتر خدمات پیشخوان دولت و با ارائه اطلاعات و مدارک موردنیاز اقدام به خرید سیم‌کارت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن