9 روش افزایش سرعت اینترنت گوشی (نت وای فای + نت گوشی)

روش-های-افزایش-سرعت-اینترنت-گوشی-نت همراه-نت وای فای

در این مطلب قصد داریم تا به آموزش چگونگی افزایش سرعت اینترنت گوشی در تمامی اپراتورها و تمامی تلفن های همراه از جمله: ایفون (ios)، اندروید (شیائومی، سامسونگ، هواوی و…) و گوشی های ساده بپردازیم.
هرچه پیش می رویم به این دلیل که محتوای موجود در اینترنت حجیم تر، با کیفیت تر و بیشتر می شود، نیاز به اینترنت با پهنای باند و سرعت بالا هم بیشتر حس می شود. در ادامه روش ها و ترفندهایی را به شما معرفی می کنیم که می تواند در افزایش سرعت اینترنت گوشی شما موثر باشد.

نکته: برخی از این ترفندها بین تمامی سیستم عامل های ios، اندروید و… و همچنین در تمام اپراتورها یکسان هستند. اما برخی راه حل های دیگر نیز مختص گوشی های ایفون یا اندروید (مثل شیائومی، سامسونگ، هواوی و…) یا دیگر سیستم عامل ها هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 

راه حل های مشترک افزایش سرعت اینترنت گوشی

تمام روش هایی که در ادامه گفته خواهند شد، به معنای تغییر سخت افزاری و یا ارتقا از نسلی به نسل بعد نخواهد بود. بلکه تمامی روش های معرفی شده، حول تغییر تنظیمات و رسیدن به بهترین پیکربندی و بیشترین بهینه سازی در مصرف اینترنت شما خواهد بود.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ تغییر دستی اولویت شبکه

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ تغییر دستی اولویت شبکه

معمولا در هر محدوده ای که در آن قرار داشته باشید، تعدادی آنتن مخابراتی با تکنولوژی های ارتباطی مختلفی از نسل های 2، 3، 4، و 5 قرار دارند. به این دلیل که در اکثر موارد اولویت انتخاب شبکه بر روی تمامی گوشی ها، بالاترین نسل ارتباطی است، تعداد مشترکانی که از آن نسل استفاده می کنند زیاد می شود. زیاد شدن تعداد مشترک به معنی شلوغ شدن شبکه و کاهش پهنای باند است.
به همین دلیل برای رفع این مشکل و افزایش سرعت اینترنت گوشی می توانید با تغییر دستی اولویت انتخاب شبکه، به یک شبکه با تعداد مخاطب کمتر (خلوت تر و سریع تر) متصل شوید. (برای مثال در حالت عادی، یک گوشی مجهز به 4G، شبکه نسل 4 را در اولویت اتصال قرار می دهد. شما می توانید با تغییر این اولویت به 3G (نسل 3)، سرعت بیشتر و اتصال بهتری را تجربه کنید.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ روشن-خاموش حالت پرواز

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ روشن-خاموش حالت پرواز

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده که در بعضی مناطق، آنتن گوشیتان مرتبا دچار نوسان یا تغییر نمادهای ارتباطی مثل 4G، 3G، E، G یا… شود. این مسئله به این دلیل است که در تقاطع محدوده سیگنال چندین آنتن موبایل (BTS) قرار دارید و گوشی در حال تلاش برای یافتن قوی ترین سیگنال و آنتن است.
گاهی اوقات گوشی موبایل شما نمی تواند این کار را به خوبی انجام دهد و نیاز است تا اتصال آن از آنتن قطع شود تا دوباره بتواند قوی ترین سیگنال و آنتن را انتخاب کند. به این منظور می توانید با روشن کردن حالت پرواز گوشی و سپس خاموش کردن آن پس از چند ثانیه، در انتخاب درست آنتن BTS به گوشی خود کمک کنید.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ استفاده از مروگر مناسب

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ استفاده از مروگر مناسب

معمولا یکی از فاکتورهایی که شرکت های سازنده مرورگر روی آن مانور داده و مرتبا آن را بهبود می دهند، استفاده حداقلی از اینترنت و حداکثر صرفه جویی در مصرف ترافیک است.
علاوه بر این، عموما مرورگرها با کش کردن اطلاعات سایت هایی قبلا باز کرده اند، در دفعات بعد سعی می کنند میزان کمتری ترافیک مصرف کنند. گاهی اوقات این حافظه کش خیلی زیاد می شود و می تواند باعث افت سرعت مرورگر شما شود.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ ریست تنظیمات شبکه

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ ریست تنظیمات شبکه

در طول زمان به دلیل استفاده از برخی نرم افزارها از جمله اپلیکیشن های پروکسی، تنظیمات شبکه گوشی ممکن است دچار تغییراتی شود. این تغییرات می تواند باعث شود تا گوشی شما نتواند به حداکثر سرعت ممکن برسد.
برای ریست کردن تنظیمات شبکه و بازگردانی آن به حالت اولیه در اندروید، باید مسیر زیر را دنبال کنید:

تنظیمات اصلی < تنظیمات شبکه > بازنشانی تنظیمات

General setting > network management > reset network

هشدار: توجه داشته باشید که با ریست کردن تنظیمات شبکه، تمامی اطلاعات ذخیره شده مرتبط با شبکه های وای فای (مثل رمزها) از بین خواهند رفت!

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ خاموش-روشن کردن گوشی

یکی از روش هایی که می تواند تنظیمات ارتباطی و سیستمی گوشی شما را ریست کند و به حال قبل بازگرداند، روشن و خاموش کردن گوشی است. شما می توانید با خاموش و روشن کردن کامل گوشی یا انتخاب گزینه ری استارت، این کار را انجام دهید.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ بلاک کردن تبلیغات

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ بلاک کردن تبلیغات

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در حین کار کردن با برخی نرم افزارها یا بازی ها، یک ویدئو تبلیغاتی پخش بشود. این تبلیغات (مخصوصا تبلیغات ویدئویی) حجم و پهنای باند زیادی را اشغال می کنند.
برای رفع این مشکل می توانید از نرم افزارهای بلاک کردن تبلیغات (ad blocker) استفاده کنید تا مانع دانلود و پخش تبلیغات درون برنامه ای بشوند.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ با غیر فعال کردن گزینه Save Data

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ با غیر فعال کردن گزینه Save Data

در گوشی های هوشمند به منظور کنترل یا کاهش مصرف اینترنت، یک گزینه با عنوان Save Data وجود دارد که با محدود کردن سرعت اینترنت، مصرف اینترنت را کنترل می کند.
ممکن از این گزینه در گوشی شما فعال است و سرعت اینترنت را محدود کرده باشد. برای اطمینان از این موضوع، در تنظیمات شبکه گوشی خود به دنبال گزینه محدود کردن سرعت اینترنت باشید و اگر روشن بود آن را خاموش کنید.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ بستن برنامه های فعال پس زمینه

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ بستن برنامه های فعال پس زمینه

بیشتر نرم افزارهایی که ما بر روی گوشی های هوشمند خود داریم، به نحوی به اینترنت دسترسی دارند تا اطلاعات خود را به روز کنند. برای مثال یک نرم افزار هواشناسی می خواهد اطلاعات دمای هوا را به صورت ساعتی به روز کند، در نتیجه با روشن شدن اینترنت گوشی، از آن استفاده خواهد کرد.
شاید این نرم افزارها مصرف حجم (ترافیک) زیادی نداشته باشند اما تعداد بالای این نرم افزارها می تواند پهنای باند اینترنت گوشی را اشغال کرده و کاهش دهد. به منظور قطع کردن دسترسی این نرم افزارها می توانید تنظیمات داخلی آنها را تغییر دهید یا اگر تنظیماتی ندارند، از طریق تنظیمات اصلی گوشی این کار را بکنید.
برای محدود کردن دسترسی نرم افزارها به اینترنت در گوشی های اندروید می تواند در تنظیمات شبکه و اینترنت گوشی خود، به بخش شبکه های موبایلی بروید و سپس گزینه مصرف دیتا را انتخاب کنید.
در صفحه باز شده، لیست تمام نرم افزارهایی که از اینترنت استفاده می کنند را می توانید مشاهده کنید و در صورت صلاحدید، دسترسی آنها را به اینترنت قطع کنید. همچنین در گوشی های آیفون نیز می توانید به بخش cellular data بروید و با زدن گزینه carrier تمام نرم افزارهایی که به نت دسترسی دارند را مشاهده کنید.

 

افزایش سرعت اینترنت گوشی؛ نرم افزارهای افزایش سرعت

یکی دیگر از روش های افزایش سرعت اینترنت گوشی، استفاده از نرم افزار های جانبی افزایش سرعت اینترنت است. اساس کار این اپلیکیشن ها، تغییر خودکار تنظیمات شبکه، محدود کردن مصرف اینترنت برنامه ها و انجام برخی تغییرات دیگری که در بالا گفته شد است.

 

مطالب مرتبط:

چگونه بفهمیم مصرف اینترنت از کدام بسته است ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن