عوارض امواج الکترومغناطيسی چیست ؟

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی عوارض امواج الکترومغناطيسی بپردازیم و ببینیم که آیا امواج الکترومغناطیسی ضرر دارد یا نه؟

عوارض امواج الکترومغناطيسی

عوارض امواج الکترومغناطيسی چیست ؟

در روزگاری زندگی می‌کنيم که اخبار زرد و نادرست از منابع غير معتبر و بعضا معتبر هر روز به گوشمان مي‌خورد و چه بسا بعضي از اخباري که مستقيما با سلامتی ما در ارتباطند. گاهي اوقات آنقدر سرعت گذران زندگي بالاست که وقت نمي‌کنيم به طريق درستي جستجو کنيم و از صحت و سقم اين اخبار اطلاع پيدا کنيم.

اخباري که مستقيما با سلامتی ما در ارتباطند، طرفداران چشم و گوش بسته بسياري دارند. امروزه به خاطر گسترش علم و رسانه‌هاي مختلف، افراد معمولا سعي مي‌کنند به سلامتي خود اهميت بيشتري دهند و از اين رو است که شايد بعضي موضوعات مربوط به سلامتي را که ظاهرا درست به نظر مي‌آيند را بي‌هيچ علامت سوالي مي‌پذيرند. يکي از اين موارد عوارض امواج مختلف مانند امواج الکترومغناطيسی بر بدن انسان  است.

امواج الکترومغناطيسی چيست ؟

وقتي يک بار الکتريکي درون يک هادي حرکت مي‌کند، امواجي عرضي توليد مي‌شود که به آن‌ها امواج الکترومغناطيسي مي‌گويند. اگر يک هادي مانند يک آنتن که يک سيم رسانا است را درنظر بگيريد، حرکت شتابدار بار الکتريکي در آن به بالا و به پايين باعث توليد موج مغناطيسي و الکتريکي شده که امواج مغناطيسي به صورت عرضي و امواج الکتريکي عمود بر آن و همچنين عمود بر جهت انتشار امواج مغناطيسي است.

نکته بسيار مهمي که بايد درباره عوارض امواج الکترومغناطيسی بيان کرد اين است که اين امواج عرضي براي انتشار نیاز به هيچ محيط مادی ندارند و همانطور که در بالا به آن اشاره شد از دو جز مغناطيسي و الکتريکي تشکيل شده است که جهت انتشار آن‌ها عمود بر هم است.

امواج موبایل

امواج موبایل

امواج موبایل دارای فرکانس 900 مگاهرتز تا بیش از 1 هزار مگاهرتز می باشد. امواج موبایل یا تلفن همراه توسط بدن جذب می شوند و اگر آهنگ جذب انرژی بیش از 4 وات بر متر مربع باشد می تواند باعث اثرات گرمایی و غیر گرمایی در بدن انسان داشته باشد. گر چه وجود اثرات سرطان زایی و غیرگرمایی، امواج رادیویی و میکروویو به قطعیت نرسیده است، اما به عنوان عوامل خطر برای سلامت انسان باید مد نظر قرار گرفته شود.

امواج مادون قرمز

امواج مادون قرمز ماهيتي الکترومغناطيسي دارد و در بازه طيفي بين نور مرئي و مايکروويو قرار مي‌گيرد و چشم انسان قادر به مشاهده آن نيست. يکي از کاربردهای اصلی اين امواج در دوربين‌های تصويربرداری حرارتی است که اجسام با حرارت بالا را با رنگ‌های نارنجی و قرمز نشان می‌دهند.

از جمله ديگر کاربردهای امواج مادون قرمز تصويربرداری از جريان خون در رگ‌ها است. در صنعت نيز از اين امواج برای بررسی و تشخيص نشتی گرمايی در عايق‌ها استفاده می‌شود. از اين امواج در پزشکی نيز براي کاهش درد در پايانه‌های عصبی استفاده می‌شود.

عوارض امواج مادون قرمز

از عوارض امواج مادون قرمز (Infrared) مانند عوارض امواج الکترومغناطيسی مي‌توان به سوختگي، ايجاد ضعف و آسيب به چشم‌ها اشاره کرد. که باز هم بايد تاکيد نمود که اين عوارض فقط در صورتي رخ می‌دهد که در معرض تشعشعات قدرتمند اين امواج قرار بگيريد.

امواج مایکروویو چیست ؟

ماکروويو نوعی از امواج الکترومغناطيسی است؛ در واقع همان امواج انرژی مغناطيسی و الکتريکی که به همراه يکديگر در فضا حرکت مي‌کنند.
امواج الکترومغناطيسی طيف‌های متفاوتي دارند و از طيف‌های بسيار بلند تا طيف‌های بسيار کوچک مانند اشعه گاما را شامل می‌شود. در اين بين چشم انسان فقط قسمت کوچکي از اين طيف را می‌تواند ببيند که به آن نور مرئی مي‌گويند. يک راديو نوعي ديگری از طيف را تشخيص مي‌دهد و دستگاه X-ray هم از طيف ديگري استفاده مي‌کند.

امواج نور مرئي، ماکروويوها و فرکانس راديويي از انواع غير يون‌ ساز تشعشعات هستند. تشعشعات غير يون‌ساز انرژي لازم براي خارج کردن الکترون از اتم‌ها را ندارند. در مقابل X-ray توانايي انجام اين کار را دارد و نوعي تشعشع يون‌ساز محسوب مي‌شود.

امواج مایکروویو

کاربرد امواج مایکروویو چیست ؟

از امواج ماکروويو معمولا براي تشخيص سرعت خودروها، برقراري ارتباط تلفني و تلويزيوني استفاده مي‌کنند. در صنعت نيز از اين امواج براي خشک کردن چوب، ساخت لاستيک و رزين، تهيه نان و دونات و تهيه چيپس سيب زميني استفاده مي‌کنند. اما عمده مصرف اين امواج در اجاق‌های ماکروويو است که بيشتر عموم مردم با آن سر و کار دارند.

سه شاخصه اصلی امواج ماکروویو

امواج ماکروويو سه ویژگی اصلي دارند که باعث مي‌شود از آن‌ها براي پخت غذا استفاده کرد. در زیر به بیان این سه ویژگی می پردازیم:

  1. توسط فلز منعکس مي‌شوند.
  2. از شيشه، کاغذ، پلاستيک و محصولات مشابه عبور مي‌کنند.
  3. توسط مواد غذايي جذب مي‌شوند.

عوارض امواج مایکروویو

امواج ماکروويو مي‌تواند پوست بدن را مانند مواد غذايي داغ کنند. اگر در معرض تشعشعات سنگين ماکروويو قرار بگيريد، پوست شما دچار سوختگي خواهد شد.
دو قسمت از بدن است که بسيار در برابر امواج الکترومغناطيسي ماکروويو آسيب پذير است: زبان و چشم‌ها. چون اين دو قسمت جريان خون کمي دارند و نمي‌توانند گرماي اضافي را از بين ببرند.

اما اين آسيب‌ها فقط در زماني اتفاق مي‌افتد که شما در معرض اين امواج قرار بگيريد. اما غذاي شما در معرض اين امواج راديواکتيو يا آلوده نمي‌شود و صرفا گرما را جذب مي‌کند. پس نمي‌توان عوارضي براي امواج ماکروويو تا زماني که در معرض تشعشعات زياد آن قرار نگيريد، بيان کرد.

امواج اولتراسوند

کاربرد امواج اولتراسوند

از امواج اولتراسوند بيشتر در در حوزه پزشکي بخش فيزيوتراپي استفاده مي‌شود. اين نوع از امواج که در واقع شکلي از انرژي صوت است، مي‌تواند به عمق بافت‌ها نفوذ کند و در اعماق بافت‌هاي مختلف مانند تاندون‌‌ها و … گرما ايجاد نمايند.

اولتراسوند تشخيصی براي مشاهده بافت‌هاي داخل بدن و اولتراسوند فيزيوتراپي نوع درماني آن است. در نوع درماني اين امواج مي‌توان بيماري‌هايي مانند التهاب تاندون، ارتروز، سينوزيت مزمن، خشکي مفصل‌ها، آسيب‌هاي رباط و … را درمان کرد.

عوارض امواج اولتراسوند چیست ؟

عوارض اين امواج هم مانند عوارض امواج الکترومغناطيسی فقط در زماني اتفاق مي‌افتد که در معرض تشعشعات زياد آن قرار بگيريد. معمولا از اين امواج بر روی نواحی سرطانی، روي چشم‌ها، قسمت‌هايی از بدن که در آن‌ها فلز به کار برده شده است، ناحيه لگن خانم‌هاي باردار و … استفاده نمي‌شود. از عوارض معدود امواج اولتراسوند در صورتیکه توسط متخصص استفاده نشود، می‌توان به ايجاد التهابات پوستي اشاره کرد.

عوارض امواج ماهواره

اين امواج که نوعي امواج الکترومغناطيس هستند به خودي خود عوارض خاصي ندارند و حتي تحقيقات زيادي در اين باره انجام نشده است. بيشترين عوارض امواج الکترومغناطيسی ماهواره‌اي پارازيت‌هايي است که براي اختلال در امواج ماهواره پخش مي‌شود. متاسفانه عوارض امواج الکترومغناطيسی اين پارازيت‌ها در طولاني مدت و با قدرت نفوذ بالا مانند 300 مگاهرتز مي‌توانند باعث تغييرات سلولي شوند و بر جنين اثر نامطلوبي بگذارند.

کلام آخر

همانطور که مطالعه کرديد، بيشتر امواج الکترومغناطيسی در صورتي که در معرض حجم شديد آن قرار بگيريد باعث ايجاد آسيب مي‌شوند ولي به طور کلي و با استفاده‌هاي روزمره، خطري شما را تهديد نمي‌کند.
در پایان ضمن تشکر از شما برای مراجعه و مطالعه مطالب سایت سیم سرویس خواهشمندیم تا در صورت نیاز به خدمات اپراتور ایرانسل، با مراجعه به سایت سیم سرویس از تمامی خدمات اعم از خرید سیم کارت، سوزاندن سیم کارت، فروش مودم و…. بدون نیاز به مراجعه حضوری بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن