عوارض امواج موبایل چیست ؟

عوارض امواج موبایل چیست ؟

در دورانی زندگی می‌کنیم که دور تا دور ما از انواع امواج مختلف پر شده است. اخبار درست و نادرست در مورد عوارض امواج موبایل و سایر لوازم گاهی اوقات آنقدر به گوش ما می‌خورد که به صورت ناخودآگاهی این مسئله به یک وسواس عجیب تبدیل می‌شود و فرار کردن از آن غیرممکن خواهد بود.
اگرچه که اهمیت دادن به سلامتی خود، به خصوص زمانی که پای این چنین پدیده‌های نامرئی در میان باشد، بسیار مهم است اما باید در این باره بیشتر جستجو کرد تا حقیقت ماجرا را دریافت. با ما همراه باشید تا در این مقاله درباره عوارض امواج موبایل بیشتر صحبت کنیم.

فرکانس امواج موبایل چند است ؟

گوشی‌های موبایل نیز که با استفاده از یک ارتباط میکروویوی دو طرفه بین موبایل و نزدیکترین آنتن فعالیت می‌کند، امواجی با فرکانس 900 مگاهرتز تا 1.8 گیگاهرتز تولید می‌کند.

عوارض امواج دکل های مخابراتی چیست ؟

عوارض امواج دکل های مخابراتی چیست ؟

سیگنال‌های میدان الکترومغناطیسی منتشر شده از دکل‌های مخابراتی برای سلامتی ضرری در پی ندارند، این گفته دانشمندانی است که در مقاله‌های مختلفی به آن اشاره کرده‌اند. در یک تحقیق گسترده درباره سیگنال‌های میدان الکترومغناطیسی (EMF) ثابت شد که این سیگنال‌ها عوارضی بر بدن ندارند.

همچنین دانشمندان بیان کرده‌اند که تشعشع غیریونی ساطع شده از دکل‌های مخابراتی باعث هیچگونه عوارضی برای انسان‌ها، حیوانات یا پرندگان ندارد. از آن‌جایی هم که استفاده از موبایل در زندگی روزمره ما تبدیل به یک ضرورت شده است، نیاز است که عوارض امواج موبایل (احتمالی) توسط دانشمندان بیشتر و گسترده‌تر بررسی شود.

عوارض امواج موبایل بر مغز چیست ؟

عوارض امواج موبایل بر مغز چیست ؟

علم مربوط به گوشی‌های هوشمند بسیار زمان نیاز دارد تا به نتایج قطعی دست پیدا کند. سرطان مغز، آسیب به اعصاب و انواع تومورها از جمله مشکلات حادی است که به طور بالقوه‌ای به عنوان استفاده دائمی از موبایل مطرح می‌شوند اما قطعی نیستند.

در این بین یک امای بسیار بزرگ وجود دارد و آن این است که هنوز هیچ مدرک محکمه پسندی دال بر اینکه عوارض امواج موبایل واقعا وجود دارند، ارائه نشده است. اگرچه که این موضوع نباید باعث شود که احتمالات را هم نادیده بگیریم و نیاز است که تا حدودی بعضی مسائل ایمنی را رعایت نماییم.

عوارض امواج موبایل بر جنین چیست ؟

دانشمندان بریتانیایی بر روی گروه بزرگی از خانواده‌هایی که دارای بچه مبتلا به سرطان هستند و خانواده‌هایی که دارای بچه‌های سالم هستند، مطالعاتی انجام دادند و هیچ رابطه مشخص و معینی بین اینکه مادر در هنگام بارداری تحت امواج موبایل بوده است یا خیر با ریسک ابتلا به سرطان، پیدا نکردند.

عوارض امواج موبایل برای نوزاد

تحقیقات مختلفی بر روی عوارض امواج موبایل بر نوزادان و … انجام شده است اما هیچکدام از این تحقیقات به نتیجه قطعی و عملی نرسیده‌اند و نتایجی که در انتها ارائه کرده‌اند بسیار محدود و تحت شرایط محیطی خاصی است که نمی‌توان آن را قطعی دانست.

پس از نمی‌توان گفت که امواج موبایل تاثیر مشخصی بر روی نوزادان دارد یا خیر. اگرچه که در تحقیقات بسیاری هم برای امواج موبایل عوارضی خاص و ماندگاری پیدا نکرده‌اند.

عوارض امواج موبایل برای کودکان

عوارض امواج موبایل برای کودکان

داشنمندان تایوانی نیز بر دو گروه مختلف بچه‌های مبتلا به سرطان و بچه‌های سالم مطالعاتی انجام دادند و به این نتیجه رسیده‌اند که کودکانی که در شهرهایی زندگی می‌کردند که امواج ساطع شده بیشتر از حد معمول بوده است، ریسک بالاتری در ابتلا به سرطان دارند.

اما این تحقیق کامل نبوده و برای شرایط دیگر مانند امواج با شدت کم، شهرهای مختلف و … اطلاعاتی را در اختیار ما نمی‌گذارد.

امواج موبایل و سرطان

همه ما روزانه و در طی عمرمان ممکن است ساعت‌های متمادی تحت تاثیر امواج موبایل باشیم چون که بسیاری از فعالیت‌های روزمره ما نیازمند استفاده از موبایل است و این عضو جدانشدنی تقریبا هر جایی با ماست. موضوعی که هم شاید ذهن بیشتر ما را به خود مشغول کرده، این است که آیا این همه در معرض امواج موبایل بودن باعث ابتلا به سرطان می‌شود یا خیر؟

همانطور که در بالاتر هم به دفعات به آن اشاره کردیم، تا به این لحظه مدرک علمی معتبری دال بر ارتباط امواج موبایل و ابتلا به سرطان ارائه نشده است و هنوز که هنوزه نیاز است که تحقیقات بیشتری در این باره انجام شود. اگر چه که بارها به این موضوع اشاره شده است که سطح امواج ساطع شده به مراتب پایین‌تر از حدود خطرناک است و از این بابت نباید نگران بود.

امواج موبایل هنگام شارژ

در هنگام شارژ نیز موبایل مقداری کمی امواج رادیویی منتشر می‌کند اما این مقدار از امواج تفاوتی با زمانی که موبایل در حالت آماده به کار است یا زمانی که دارید با تلفن صحبت می‌کنید، ندارد.

امواج موبایل هنگام خواب

امواج موبایل هنگام خواب

هنگام خواب نیز موبایل مانند بقیه مواقع در حال تولید مقدار مشخصی از امواج است. اما بسیار توصیه می‌شود که هنگام خواب موبایل را در حالت هواپیما قرار دهید تا از عوارض احتمالی آن جلوگیری شود و سیستم خواب شما دچار اختلال نشود. خواب مناسب و باکیفیت در بسیاری از موارد ضامن سلامتی شماست و هر کاری که باعث افزایش کیفیت خواب می‌شود را باید در نظر گرفت.

عوارض امواج اینترنت موبایل چیست ؟

اینترنت موبایل عضو جدانشدنی زندگی ماست ولی اینکه آیا این اینترنت برای ما عوارضی هم ایجاد می‌کند یا خیر، شاید سوالی باشد که خیلی با خود آن را مرور می‌کنیم. همانطور هم که در بخش‌های قبلی به کرات به آن اشاره شد، تحقیقات میدانی و علمی چندان معتبری در این زمینه منتشر نشده است و بعضا تعداد محدودی از مقالات علمی از احتمال ابتلا به سرطان یا تومور سخن گفته‌اند که این نتیجه هم مبتنی بر آزمایشات حیوانی بوده و کمتر آزمایشات انسانی است که بتواند نتایج مشابهی ارائه دهد.

با این وجود بهتر است که برای دوری از عوارض احتمالی امواج اینترنت موبایل راهکارهایی را در نظر داشت. مثلا می‌توانید مودم‌های سیمکارت خور خود را در جایی دور از نشیمن خانه قرار دهید.

راهکارهای کاهش عوارض امواج موبایل

اگرچه که تاثیرات ذکر شده درباره عوارض موبایل قطعی نیست اما اگر همچنان نگران عوارض احتمالی هستید، می‌توانید به سادگی آن‌ها را به حداقل برسانید. مثلا یکی از راه‌هایی که برای کاهش عوارض امواج موبایل بیان می‌کنند این است که هنگام تماس با گوش سمت چپ خود صحبت کنید یا با استفاده از اسپیکر به صحبت کردن بپردازید. این موضع وقتی که آنتن کمی دارید بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

راهکارهای کاهش عوارض امواج موبایل

دانشمندان همچنین بیان کرده‌اند این عوارض امواج موبایل در کسانی که رفتار خود را در قبال استفاده از موبایل تغییر داده‌اند بسیار کمتر خواهد شد. روش دیگری که برای کاهش این آسیب‌های احتمالی بیان شده است عدم استفاده از موبایل در هنگام خوابیدن و قبل از آن است که باعث تغییر الگوهای خواب شده و اختلال ایجاد می‌کند. اگرچه که این روش چندان به امواج مرتبط نیست و بیشتر به جنبه رفتاری کاربران می‌پردازد.

مسدود کننده امواج موبایل

اگر فکر می‌کنید که از عوارض امواج موبایل نمی‌توانید در امان باشید، دستگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا از این خطرات احتمالی دور بمانید. این دستگاه‌ها بعضا تا 20 متر را می‌توانند پوشش دهند و امواج موبایل، جی پی اس و … را مسدود نمایند و در مواقع بسیاری مانند مواقع امنیتی، یا در کلاس‌های درس، در جلسات امتحان حضوری و … نیز کاربرد فراوانی دارند.

 

در این مقاله سعی کردیم به سوال‌های بسیاری درباره عوارض امواج موبایل پاسخ دهیم، اگرچه بسیاری از خطراتی که به آن‌ها اشاره شد احتمالی هستند اما با در نظر گرفتن حد وسطی از پیشگیری‌های ایمنی، شما می‌توانید از همین خطرات احتمالی نیز به دور بمانید. از اینکه در این مطلب با وبسایت خدمات سیم کارت سیم سرویس همراه بودید از شما متشکریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن