همه چیز در مورد سیم کارت اتباع خارجی

همه چیز در مورد سیم کارت اتباع خارجی

همه چیز در مورد سیم کارت اتباع خارجی

با توجه به اینکه مدت ها است که در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم، عدم دسترسی به سیم کارت شخصی مشکلات فراوانی به دنبال خواهد داشت. یکی از چالش‌هایی که ممکن است اتباع خارجی در ایران با آن رو‌به‌رو بشوند، بروز مشکلاتی در روند تهیه سیم کارت است. مسائل مربوط به سیم کارت اتباع خارجی با عبور از مسیر قانونی حل شدنی است.

مطابق قانون اتباع خارجی نیز می توانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز که توسط مراجع قانونی اعلام شده است، به دفاتر پیشخوان یا مراکز فروش سیم کارت مراجعه کرده و سیم کارت مورد نظر خود را تهیه کنند. در این مطلب به چالش‌های احتمالی که برای خرید سیم‌کارت پیش روی اتباع خارجی قرار می گیرد اشاره خواهیم کرد. مسیر قانونی خرید سیم کارت اتباع خارجی نیز در ادامه بررسی می‌شود.

 

خرید سیم کارت ایرانی برای اتباع خارجی

لازم است که با صراحت اعلام کنیم که همه اتباع خارجی که اجازه اقامت قانونی در ایران دارند، می‌توانند به راحتی برای خرید سیم کارت ایرانسل برای اتباع خارجی یا سیم کارت‌های ارائه شده توسط سایر اپراتور‌ها اقدام کنند. در صورتی که اقامت اتباع خارجی در ایران کاملا قانونی باشد، آن‌ها می‌توانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به مراکز فروش سیم کارت بروند و سیم کارت شخصی خود را تهیه کنند.

 

سیم کارت اتباع خارجی با مالکیت افراد ایرانی

بسیاری از اتباع خارجی به ویزه افغان‌ها برای اینکه در مراحل تهیه سیم کارت خود دچار مشکل نشوند، از یک ایرانی برای سند زدن سیم کارت خود استفاده می‌کنند. در واقع مالک حقیقی سیم کارت یک تبعه خارجی است ولی سند مالکیت آن به نام یک ایرانی ثبت شده است. این روش بسیار نا‌مطمئن به نظر می‌رسد. فعالیت سیم کارت بسیاری از اتباع خارجی به همین دلیل متوقف می‌شود. از آنجا که در اغلب مواقع دسترسی به شخصی که سند مالکیت سیم کارت به نام او ثبت شده، به راحتی ممکن نیست، اتباع امتیاز استفاده از سیم کارت خود را از دست می‌دهند.

 

مدارک مورد نیاز برای خرید سیم کارت

همه ایرانیان می‌توانند با استفاده از شناسنامه و کارت ملی خود برای خرید سیم کارت اقدام کنند. شرایط برای اتباع خارجی متفاوت تر است و مدارک مورد نیاز آن‌ها جهت ارائه با ایرانیان یکسان نیست. اتباع باید دارای گذرنامه معتبر و اجازه اقامت در ایران باشند تا بتوانند سیم کارت شخصی برای خود تهیه کنند. بدیهی است هنگام مراجعه باری خرید سیم کارت رایتل برای اتباع خارجی و همچنین خرید سیم کارت‌های سایر اپراتور‌های ایرانی، به همراه داشتن مدارک یاد شده ضروری است.

 

منشا مشکلات اتباع خارجی برای خرید سیم کارت

بر کسی پوشیده نیست که با وجود قانونی بودن فروش سیم کارت به اتباع خارجی، این افراد به ویژه اتباع افغان، با مشکلات فراوانی هنگام خرید سیم کارت مواجه می‌شوند. پس از بررسی‌های فراوان نتیجه حاصل شده این است که مشکلات اتباع خارجی برای خرید سیم کارت مربوط به دلایل زیر است.

 

عدم اطلاع از قوانین

تعدادی از دفاتر پیشخوان و مراکز فروش سیم کارت به دلیل تازه‌کار بودن و عدم اشراف کامل به قوانین، خرید سیم کارت اتباع خارجی را با مشکل رو‌به‌رو کرده از فروش سیم کارت به این افراد سر باز می‌زنند. آگاهی بخشی کامل از قوانین کشور در این رابطه می‌تواند مشکلات این افراد و مراکز را به صورت کامل برطرف نماید.

 

عدم هماهنگی

عدم آگاهی کافی از قوانین باعث بروز عدم هماهنگی در بخش‌هایی می‌شود که در نتیجه همکاری آن‌ها با یکدیگر سیم کارت اتباع خارجی صادر خواهد شد. وجود یکپارچگی در آگاهی و مراحل همکاری افراد و سازمان‌ها با یکدیگر، مشکلات این فرآیند را به حداقل خواهد رساند.

 

مشکلات سامانه‌ها

سامانه پژواک برای استعلام کد آمایش اتباع افغان ساکن ایران استفاده می‌شود. سامانه شاهکار نیز شبکه احراز هویت کاربران است. برای ثبت مالکیت یک سیم کارت باید استعلامات لازم به وسیله این دو سامانه انجام شود و پس از مثیت بودن استغلام‌ها فرآیند ثبت مالکیت سیم کارت تکمیل شود. متاسفانه گاهی این سامانه ها با مشکلاتی مواجه می‌شوند و نتیجه استعلامات را به درستی و یا در زمان مقرر ارائه نمی‌دهند و باعث بروز مشکلاتی در تهیه سیم کارت اتباع خارجی می‌شوند.

 

محدودیت‌های اتباع در خرید سیم کارت

افرادی که دارای ملیت ایرانی هستند می‌توانند تعداد ده عدد سیم کارت تحت مالکیت خود داشته باشند. این رقم برای اتباع خارجی متفاوت است. اتباع خارجی می‌توانند سه عدد سیم کارت ارائه شده توسط اپراتور‌های ایرانی را تحت مالکیت خود داشته باشند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، از شرایط سیم کارت اتباع خارجی علاوه بر محدودیت در تعداد سیم کارت، دارا بودن گذرنامه معتبر و اجازه اقامت نیز است.

 

کلام آخر

طبق قوانین کشور همه اتباعی که دارای مدارک مورد نیاز در قانون هستند، می‌توانند از حق مالکیت خود بر سیم کارت‌های شخصی بهره‌مند بشوند. همه اپراتور‌های ارائه دهنده سیم کارت در ایران دارای شماره‌هایی جهت تماس هستند که می توان طی تماس با این شماره‌ها، اپراتور‌ها را در جریان مشکلات خرید سیم کارت برای اتباع خارجی قرار داد. از طرفی مشکلات مربوط به این موضوع از راه دیگری نیز قابل پیگیری است.

در صورتی که دفاتر پیشخوان به هر دلیلی از فروش سیم کارت به اتباع خارجی سر باز بزنند یا عامل مانع تراشی بر سر راه این افراد باشند، اتباع می توانند با تماس با شماره 195 شکایات و مشکلات خود در این موارد را از طریق سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات ثبت و پیگیری کنند.

 

امیدواریم که مطلب سیم کارت اتباع خارجی برای شما مفید و  کاربردی بوده باشد. از اینکه با وبسایت خدمات سیم کارت سیم سرویس همراه بودید متشکریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن