مصرف منصفانه چیست ؟ + بررسی آستانه، سقف و حجم مصرف منصفانه

مصرف منصفانه چیست

مصرف منصفانه اینترنت، عبارتی که این روزها زیاد به گوش همه ما خورده است، اما معنای مصرف منصفانه چیست ؟ در ادامه این مطلب به بررسی تمامی موارد در مورد این مفهوم می پردازیم.

مصرف منصفانه چیست ؟

در سال‌های اخیر اینترنت به‌صورت ویژه‌ای گسترش یافت و بعد از آن عبارت آستانه مصرف نیز توانست به یکی از پرجستجوترین عبارات تبدیل شود. با خرید بسته‌های اینترنت، در پیام علاوه بر حجم و سرعت بسته، مصرف منصفانه نیز به کاربران اعلام می‌شود. این مقدار می‌تواند بر اساس isp ارائه‌دهنده اینترنت برای هر اپراتور متفاوت باشد. اما مصرف منصفانه اینترنت چیست؟
در سال 96 از طرف کمیسیون تنظیمات مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه‌هایی برای اینترنت اعلام شد که بر اساس سرعت و حجم بسته کاربران متفاوت بود اما با اعلام تعرفه‌های جدید و تغییر از مدل اینترنت حجمی به اینترنت غیر حجمی مسئله آستانه مصرف اینترنت مطرح شد.
در این طرح پس از مصرف مقدار مشخصی از حجم بسته پیامی برای اطلاع‌رسانی کاربر از این موضوع ارسال می‌شود. در ادامه این موضوع نیز عبارت سیاست مصرف منصفانه شنیده شده است اما سیاست مصرف منصفانه چیست؟ پس از ارائه طرح مصرف منصفانه از سمت اپراتورها برای جلوگیری از هرگونه تخلف و همچنین عدم بروز مشکلات سیاست‌هایی برای این مورد معرفی شد.

آستانه مصرف منصفانه چیست ؟

با اعلام طرح مصرف منصفانه، عبارت آستانه مصرف منصفانه بسیار پرجستجو شده بود و در پی آن عبارت آستانة مصرف منصفانه اینترنت چیست یکی از سؤالات پرتکرار افراد شد. پس از اعلام طرح مصرف منصفانه از سمت کمیسیون تنظیمات مقررات رادیویی، مشکلی که باعث انتقاد بسیاری از افراد شد، مشخص نبودن حجم مصرف بود و برخی معتقد بودند حجم مصرفی اینترنت اهمیتی ندارد! همان زمان بود که مدیر کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی و وزیر ارتباطات سقف منصفانه مصرف اینترنت را مشخص کردند و بر اساس آن برای هر کاربر حجمی مشخص از مصرف ترافیک اینترنت تعیین شد. چه کسی این حجم‌ها را مشخص می‌کند؟! این عدد به‌صورت متغیر بین اپراتورها می‌چرخد و باتوجه‌به نوع بسته انتخابی متفاوت است.

سقف مصرف منصفانه چیست ؟

پس از عبارت آستانه مصرف منصفانه، عبارت سقف مصرف منصفانه بسیار شنیده می‌شود. این مورد درصورتی‌که کاربر میزان ترافیک سرویسش را تا سقف آستانه استفاده منصفانه به اتمام برساند، بر اساس مصوبه 266 اپراتور اجازه دارد سرعت کاربر را تا سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه کاهش دهد. البته مشترکین می‌توانند با خرید حجم اضافه سرعت سرویس خود را به‌سرعت قبل باز گردانند در کنار این مورد نیز اپراتور موظف است حجم خریداری شده توسط کاربر را برای ماه‌های بعد نیز انتقال دهد.

مصرف منصفانه شاتل چیست و چقدر است ؟

در ابتدا به این مورد بپردازیم که آستانه مصرف منصفانه شاتل چیست؟ منظور از آستانه مصرف منصفانه شاتل حداکثر میزان استفاده از ترافیک مجاز که شامل دریافت و ارسال در یک ماه می‌شود؛ است. در سرویس‌های چندماهه شاتل نیز آستانه مصرف به‌صورت ماهانه محاسبه می‌شود و کاربر پس از عبور از مقدار مشخص شده اجازه استفاده از آستانه مصرف منصفانه ماه‌های بعد را ندارد. مقدار مصرف منصفانه شاتل در بسته‌های مختلف، متفاوت است و نمی‌توان مقدار مشخصی را مطرح کرد اما اگر کاربری میزان مصرف منصفانه را رد کند می‌تواند بر اساس نیاز خود اقدام به خرید ترافیک اضافه کند؛ این مقدار ترافیک‌ها با مبالغ مختلفی قابل خریداری هستند.

حجم مصرف منصفانه چیست ؟

درگذشته پس از مصرف حجم تعیین شده توسط اپراتور، اینترنت کاربر قطع می‌شد و کاربر می‌بایست اقدام به خرید حجم و بسته جدید می­کرد. اما پس از ارائه طرح مصرف منصفانه، اپراتور مجاز است پس از عبور کاربر از حجم مصرف منصفانه سرعت وی را تا 128 کیلوبایت بر ثانیه کاهش دهد. هم اکنون حداقل ترافیک قابل خریداری 2000 تومان است که در صورت رسیدن به مرحله دوم کاربران می‌توانند برای بازگشت به‌سرعت اولیه، این حجم را خریداری کنند

مجموع آستانه مصرف منصفانه چیست ؟

اما مجموع استان مصرف منصفانه چیست؟ تبادل اطلاعات به‌منظور ارسال و دریافت دیتا از طریق اینترنت موردی است که باعث شده است کلمه مجموع پا به عبارت آستانه مصرف منصفانه بگذارد. زمانی که مقداری مشخص از ارسال و دریافت دیتا را بر اساس حجم بسته خود مصرف کرده باشید، پیام آستانه مصرف اینترنت برای شما ارسال می‌شود.

آستانه مصرف منصفانه شاتل چیست ؟

شاتل بسته‌های متنوعی با حجم و سرعت‌های مختلف را در اختیار مشترکین خود قرار داده است. پس از مصرف مقدار حجم مشخص شده از بسته، پیام رسیدن به آستانه مصرف ارسال می‌شود که پس از آن سرعت اینترنت به‌شدت کاهش می‌یابد. برای این مورد نیز مانند سایر موارد قبلی نیاز است که اقدام به خرید ترافیک اضافه از اپراتور شاتل کرد، دقت داشته باشید این ترافیک اضافه قابل‌استفاده بر بسته‌های ماه‌های بعدی نیز است.

مصرف منصفانه همراه اول

سیاست‌های مصرف منصفانه از اپراتور همراه اول نیز عقب نمانده و آن را نیز تحت پوشش خود قرار داده است. زمانی که این طرح اعلام شد، بسته‌های مصرف نامحدود همراه اول نیز دستخوش تغییراتی شدند. حجم اینترنت این بسته‌ها از 450 گیگابایت به 100 گیگابایت کاهش یافت. این مورد باعث گلایه تعداد زیادی از مشترکان شد اما بر اساس قوانین مقدارهای مشخصی بایستی از سمت اپراتورها اعلام می‌شد.

مصرف منصفانه ایرانسل

اپراتور ایرانسل نیز برای مشترکین خود میزان مصرف منصفانه‌ای را تعیین کرده است. تعرفه هر گیگابایت ترافیک 2000 تومان است البته این عدد برای سایت‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی نصف است. این میزان بر اساس حجم بسته انتخابی متفاوت است و می‌تواند بین 10 تا 30 گیگابایت متغیر باشد. بر اساس اینکه چه بسته‌ای با چه سرعت و حجمی را خریداری کرده‌اید این مورد تغییر می‌کند. افرادی که اینترنت نامحدود ایرانسل را تهیه می‌کنند پس از عبور از مصرف منصفانه اینترنت نامحدود ایرانسل سرعت اینترنت آنها به 256 کیلوبایت بر ثانیه کاهش می‌یابد.

مصرف منصفانه رایتل

اپراتور رایتل برای کسب رضایت از مشترکین، اعتباری و دائمی خود بسته اینترنت نامحدود 7 روزه را به مشترکین عرضه کرد. آستانه مصرف منصفانه در این بسته 150 گیگابایت است و با فراتر رفتن از این حجم سرعت مانند سایر اپراتورها کاهش می‌یابد، همچنین مشترکین این اپراتور نیز می‌توانند اقدام به خرید ترافیک بیشتر کنند.

سخن آخر

مصرف منصفانه اینترنت، مقدار مشخصی است که هر اپراتور بر اساس بسته، حجم و سرعت انتخابی هر بسته مشخص کرده است. پس از عبور از آستانه مصرف سرعت اینترنت به‌شدت کاهش‌یافته و افراد می‌توانند اقدام به خرید ترافیک اضافه داشته باشند. در این بخش به بررسی مصرف منصفانه اینترنت پرداختیم، توجه به حجم مصرفی موضوع مهمی است که در صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مدیریت آن کمک ویژه‌ای می‌کند.

در این مطلب سعی کردیم به بررسی سوال مصرف منصفانه چیست بپردازیم و تمامی نکات در مورد آن را معرفی کنیم. از اینکه با ما در سیم سرویس همراه بودید از شما متشکریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن