آموزش رفع مسدودی سیم کارت رایتل +کد رفع مسدودی

رفع مسدودی سیم کارت رایتل

در این مطلب قصد داریم تا روش رفع مسدودی سیم کارت رایتل را شرح دهیم و چرخه عمر این سیم‌کارت و دلایل احتمالی مسدودی را هم بررسی کنیم. در صورتی که این مشکل برای شما هم پیش آمده است، در ادامه با سیم سرویس همراه باشید.

در گذشته‌ای نه چندان دور، سیمکارت هم کالایی بسیار لاکچری محسوب می‌شد و هم تهیه آن نیاز به عبور از هفت خوان رستم داشت! اگر شما آن زمان‌ها را که چندان دور هم نیستند به یاد ندارید، پس شاید مسدود شدن سیمکارت (یا سیمکارت‌هایتان) آنقدرها هم اتفاق برزگی به حساب نیاید چون فاصله اینکه دوباره آن سیمکارت را فعال کنید یا اصلا یک سیمکارت جدید بخرید چند کلیک است.
اما در بسیاری از موارد مشکلاتی پیش می‌آید که سیمکارت شما به دلایل مختلفی مسدود می‌شود که برای دوباره فعالسازی آن شاید نیاز باشد که به صورت حضوری به مرکز خدمات دهی اپراتور خود مراجعه کنید و روند فعالسازی را در آنجا پیگیری کنید.

دلایل مسدودی سیم کارت رایتل

دلایل مسدودی سیم کارت رایتل

قبل از اینکه به نحوه رفع مسدودی سیمکارت رایتل بپردازیم، باید سراغ این موضوع برویم که به طور کلی چه اتفاقاتی باعث مسدودی سیمکارت رایتل می‌شوند. اگرچه که شاید شما با بسیاری از مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود از قبل اشنا باشید.

اشتباه در وارد کردن PIN و PUK

همانطور که می‌دانید بر روی خشاب سیمکارت دو رمز پین و پوک ثبت شده است که معمولا پین در هنگامی که اولین بار سیمکارت را در گوشی قرار می‌دهید از شما خواسته می‌شود و پوک هم ممکن است در صورت اشتباه وارد کردن چندباره پین از شما خواسته شود که تماما بر روی خشاب سیمکارت حک شده است.
ممکن است شما چندبار در وارد کردن این اطلاعات اشتباه کنید و باعث مسدودی سیمکارت خود شوید.

ناقص بودن مدارک ثبت نامی

بعضی از فروشگاه‌هایی که اقدام به ارائه سیمکارت رایتل می‌کنند، به خاطر عدم آگاهی کافی از شما تمام مدارک لازم را دریافت نمی‌کنند و همین کار باعث می‌شود که سیمکارت شما از سمت رایتل به خاطر نقص در مدارک مسدود شود.
برای رفع مسدودی سیم کارت رایتل به خاطر نقص مدارک باید به یکی از شعبات خدمات رایتل مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید.

مراقب سیمکارت کارکرده باشید

شاید در بعضی مواقع شما به خاطر دلایل مختلف مانند رند بودن یک شماره و … از فردی یک سیمکارت کارکرده خریداری کنید. باید حواس خود را جمع کنید که آن فرد فورا سیمکارت را به نام شما زده و این کار را به عقب نیندازد چون شما نمی‌توانید از پیشینه سیمکارت آگاه شوید که شاید اعمال مجرمانه‌ای با آن صورت گرفته باشد که شما از آن بی‌خبر باشید. یا اینکه ممکن است سیمکارت سرقتی باشد و به تبع آن مشکلات زیادی هم به دنبال خود خواهد داشت.

اگر سیمکارت به نام شما نخورد بعد از مدتی هر شکایتی از آن سیمکارت ثبت شود، ممکن است شما را هم درگیر خود کند که به مشکلاتش نمی‌ارزد.

عدم استفاده از سیمکارت رایتل به مدت طولانی

بسیار اتفاق می‌افتد که شما از یک سیمکارت برای مدت طولانی استفاده نکنید. چرخه عمر سیمکارت برای هر اپراتور می‌تواند متفاوت باشد. اگر مدت طولانی از سیمکارت رایتل خود استفاده نکنید، آن سیمکارت می‌تواند مسدود شود یا حتی از شما سلب امتیاز شده و به دیگران فروخته شود. به نحوه رفع مسدودی سیم کارت رایتل به خاطر عدم استفاده طولانی مدت، در ادامه اشاره خواهیم کرد.

پرداخت نکردن بدهی

جدا از سیمکارت‎‌‌های اعتباری که چیزی به نام مسدودی به خاطر بدهی برای آن‌ها تعریف نشده است، برای سیمکارت‌های دائمی رایتل، سقف بدهی تعیین می‌شود که شما اگر برای مدت مشخصی آن را پرداخت نکنید، سیمکارتتان یک طرفه یا دوطرفه مسدود می‌شود که این مورد را در رفع مسدودی سیمکارت رایتل با هم بررسی می‌کنیم.

کد رفع مسدودی سیم کارت رایتل (کد استعلام وضعیت سیم کارت)

کد خاصی برای رفع مسدودی سیم کارت رایتل وجود ندارد چون هر نوع مسدودی راه خاص برای رفع شدن دارد. اما اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که سیمکارت شما مسدود شده است، سه راه پیش رو دارید تا وضعیت سیمکارت را چک کنید:

 

 • کد دستوری #211* را شماره گیری کنید.

کد-استعلام-وضعیت-سیم-کارت---کد-رفع-مسدودی-سیم-کارت-رایتل

 • با شماره تلفن رایگان 200 از خط رایتل و یا 09202000000 از دیگر خطوط تماس بگیرید.

شماره-تلفن-استعلام-وضعیت-سیم-کارت---شماره-تلفن-رفع-مسدودی-سیم-کارت-رایتل

آدرس-سایت-استعلام-وضعیت-سیم-کارت---آدرس-سایت-رفع-مسدودی-سیم-کارت-رایتل

رفع مسدودی سیم کارت اعتباری رایتل

هر سیمکارت اعتباری رایتل دارای چرخه عمر مشخصی است که در هر کدام از این چرخه‌ها مسدودی یا فعال بودن سیم کارت را با هم بررسی می‌کنیم.

 • غیرفعال: پس از اینکه سیم کارت رایتل را خریداری می‌کنید، این سیمکارت به صورت پیش فرض غیرفعال است.
 • فعال: بعد از خرید با برقراری اولین تماس، ارسال اولین پیامک، اتصال به اینترنت یا اولین شارژ سیمکارت از مسدودی خارج و فعال می‌شود.
 • قطع یکطرفه: اگر مبلغ اعتبار سیمکارت شما پایان یافته باشد، خط به طور یکطرفه مسدود می‌شود یعنی می‌توانید پیام و تماس دریافت کنید ولی قادر به ارسال آن نیستید. درصورت افزایش اعتبار یا خرید بسته، سیمکارت رایتل از مسدودی یکطرفه خارج می‌شود.
 • قطع دوطرفه: اگر سیمکارت اعتباری رایتل شما 180 روز (6 ماه) در حالت مسدودی یکطرفه باقی بماند. به طور دو طرفه مسدود می‌شود و تمامی امکانات شما از دست خواهد رفت. درصورت افزایش اعتبار یا خرید بسته، سیمکارت رایتل از مسدودی دوطرفه خارج می‌شود.
 • منقضی: اگر سی روز سیمکارتتان در حالت مسدودی دوطرفه بماند یا سیمکارت غیرفعالی تا 365 روز فعال نشود، سیمکارت و شماره همراه آن منقضی می‌شود. در این حالت برای رفع مسدودی سیمکارت رایتل باید در چارچوب سیاست‌های روز رایتل تا یکسال به یکی از فروشگاه‌های رایتل مراجع کنید تا با پرداخت مجدد مبلغ سیمکارت، آن را از مسدودی خارج نمایید.
 • بازیافت: اگر سیمکارت 1 سال متوالی در وضعیت منقضی بماند، سیمکارت بازیافت خواهد شد و به دیگران واگذار می‌شود.

رفع مسدودی سیم کارت دائمی رایتل

 • فعال: سیمکارت بعد از خرید به صورت پیش فرض فعال است.
 • قطع یکطرفه: سقف بدهی در صورت اینکه آن را افزایش نداده باشید 60 هزارتومان است اگر مبلغ بدهی شما برابر یا بیشتر از این مقدار شود، سیمکارت دائمی رایتل شما به طور یکطرفه مسدود می‌شود. رفع مسدودی سیم کارت رایتل با پرداخت صورتحساب انجام خواهد شد.
 • قطع دوطرفه: اگر صورتحساب را تا 2 هفته پرداخت نکنید و در حالت مسدودی یکطرفه بمانید، سیمکارت دوطرفه مسدود باقی می‌ماند. با پرداخت صورتحساب مسدودی رفع می‌شود.
 • منقضی: اگر سیمکارت به مدت 1 سال در وضعیت مسدود دوطرفه بماند یا اینکه از آن به مدت 1 سال استفاده نکنید، سیمکارت وارد پروسه منقضی شدن می‌شود. بعد از 180 روز از منقضی شدن، می‌توانید با مراجعه به یکی از فروشگاه‌های رایتل و پرداخت صورتحساب، سیمکارت را مجددا فعال کنید.
 • بازیافت: بعد از این 180 روز می‌توانید در چارچوب سیاست‌های رایتل تا 5 سال به یکی از فروشگاه‌های آن مراجعه کرده با پرداخت مبلغ سیمکارت، همان را مجددا فعال کنید. بعد از این مدت سیمکارت بازیافت شده و به دیگران واگذار می‌شود.

در این مقاله به انواع و اقسام مسدودی‌ و نحوه رفع مسدودی سیم کارت رایتل اشاره کردیم. بیشتر مسدودی‌ها را می‌توانید با پرداخت بدهی یا شارژ مجدد برطرف کنید اما همانطور که در بالا به آن اشاره شد، بعضی از انواع مسدودی که بیشتر به خاطر عدم استفاده از سیم کارت اتفاق می‌افتد، نیاز به مراجعه حضوری دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن