آموزش رفع مسدودی رایتل + کد رفع مسدودی

در این مطلب قصد داریم تا روش رفع مسدودی رایتل، چرخه عمر این سیم‌کارت و دلایل احتمالی مسدودی را بررسی کنیم. در صورتی که این مشکل برای شما هم پیش آمده است، در ادامه با سیم سرویس همراه باشید.
در بسیاری از موارد مشکلاتی پیش می‌آید که سیم کارت شما به دلایل مختلفی مسدود می‌شود. برای رفع مسدودی رایتل شاید نیاز باشد که به صورت حضوری به مرکز خدمات دهی اپراتور خود مراجعه کنید و روند فعالسازی را در آنجا پیگیری کنید.

سیم کارت رایتل

دلایل مسدودی سیم کارت رایتل

چه اتفاقاتی باعث مسدودی سیم کارت رایتل می‌شوند؟ در زیر به دلایل مسدودی سیم کارت رایتل اشاره خواهیم کر:

مسدودی سیم کارت به دلیل اشتباه در وارد کردن PIN و  PUK

همانطور که می‌دانید بر روی خشاب سیمکارت دو رمز پین و پوک ثبت شده است. معمولا پین در هنگامی که اولین بار سیم کارت را در گوشی قرار می‌دهید از شما خواسته می‌شود. پوک نیز ممکن است در صورت اشتباه وارد کردن چند باره پین از شما خواسته شود که تماما بر روی خشاب سیمکارت حک شده است.
ممکن است شما چند بار در وارد کردن این اطلاعات اشتباه کنید و باعث مسدودی سیم کارت خود شوید.

مسدودی سیم کارت به دلیل ناقص بودن مدارک ثبت نامی

بعضی از فروشگاه‌هایی که اقدام به ارائه سیمکارت رایتل می‌کنند، به خاطر عدم آگاهی کافی از شما تمام مدارک لازم را دریافت نمی‌کنند و همین کار باعث می‌شود که سیمکارت شما از سمت رایتل به خاطر نقص در مدارک مسدود شود.
برای رفع مسدودی رایتل به خاطر نقص مدارک باید به یکی از شعبات خدمات رایتل مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید.

مسدودی سیم کارت به دلیل سیمکارت کارکرده

شاید در بعضی مواقع شما به دلایل مختلف مانند رند بودن یک شماره از فردی سیمکارت کارکرده خریداری کنید. باید توجه کنید که آن فرد فورا سیمکارت را به نام شما زده و این کار را به عقب نیندازد. چون شما نمی‌توانید از پیشینه سیمکارت آگاه شوید که شاید اعمال مجرمانه‌ای با آن صورت گرفته باشد که شما از آن بی‌خبر باشید. یا اینکه ممکن است سیمکارت سرقتی باشد و به تبع
آن مشکلات زیادی هم به دنبال خود خواهد داشت.
اگر سیمکارت به نام شما نخورد بعد از مدتی هر شکایتی از آن سیمکارت ثبت شود، ممکن است شما را هم درگیر خود کند.

فعال سازی سیم کارت رایتل

مسدودی سیم کارت به دلیل عدم استفاده از سیمکارت رایتل به مدت طولانی

بسیار اتفاق می‌افتد که شما از یک سیمکارت برای مدت طولانی استفاده نکنید. چرخه عمر سیمکارت برای هر اپراتور می‌تواند متفاوت باشد. اگر مدت طولانی از سیمکارت رایتل خود استفاده نکنید، آن سیمکارت می‌تواند مسدود شود یا حتی از شما سلب امتیاز شده و به دیگران فروخته شود.

مسدودی سیم کارت به دلیل پرداخت نکردن بدهی

جدا از سیم کارت‎‌‌های اعتباری که چیزی به نام مسدودی به خاطر بدهی برای آن‌ها تعریف نشده است، برای سیمکارت‌های دائمی رایتل، سقف بدهی تعیین می‌شود. شما اگر برای مدت مشخصی آن را پرداخت نکنید، سیم کارتتان یک طرفه یا دو طرفه مسدود می‌شود.

کد استعلام وضعیت سیم کارت رایتل

اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که سیمکارت رایتل شما مسدود شده است، سه راه پیش رو دارید تا وضعیت سیمکارت را چک کنید:

 1. کد دستوری #211* را شماره گیری کنید.
 2. با شماره تلفن رایگان 200 از خط رایتل و یا 09202000000 از دیگر خطوط تماس بگیرید.
 3. به آدرس سرویس استعلام وضعیت سیم کارت مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات لازم، از وضعیت سیمکارت خود آگاه شوید.

فعال سازی سیم کارت رایتل

 • فعال سازی سیم کارت رایتل اعتباری: پس از اینکه سیم کارت رایتل اعتباری را خریداری می‌کنید، این سیمکارت به صورت پیش فرض غیرفعال است. بعد از خرید با برقراری اولین تماس، ارسال اولین پیامک، اتصال به اینترنت یا اولین شارژ سیمکارت از مسدودی خارج و فعال می‌شود.
 • فعال سازی سیم کارت رایتل دائمی: سیمکارت دائمی بعد از خرید به صورت پیش فرض فعال است.

رفع مسدودی رایتل اعتباری

هر سیمکارت اعتباری رایتل دارای چرخه عمر مشخصی است که در زیر به آن خواهیم پرداخت:

 • قطع یک طرفه: اگر مبلغ اعتبار سیمکارت شما پایان یافته باشد، خط به طور یکطرفه مسدود می‌شود. درصورت افزایش اعتبار یا خرید بسته، سیمکارت رایتل از مسدودی یکطرفه خارج می‌شود.
 • قطع دو طرفه: اگر سیمکارت اعتباری رایتل شما 180 روز (6 ماه) در حالت مسدودی یکطرفه باقی بماند. به طور دو طرفه مسدود می‌شود و تمامی امکانات شما از دست خواهد رفت. درصورت افزایش اعتبار یا خرید بسته، سیمکارت رایتل از مسدودی دوطرفه خارج می‌شود.
 • منقضی:  اگر سی روز سیمکارتتان در حالت مسدودی دوطرفه بماند یا سیمکارت غیرفعالی تا 365 روز فعال نشود، سیمکارت و شماره همراه آن منقضی می‌شود. در این حالت برای رفع مسدودی سیمکارت رایتل باید در چارچوب سیاست‌های روز رایتل تا یکسال به یکی از فروشگاه‌های رایتل مراجع کنید تا با پرداخت مجدد مبلغ سیمکارت، آن را از مسدودی خارج نمایید.
 • بازیافت:  اگر سیمکارت 1 سال متوالی در وضعیت منقضی بماند، سیمکارت بازیافت خواهد شد و به دیگران واگذار می‌شود.

رفع مسدودی رایتل

رفع مسدودی رایتل دائمی

 • قطع یکطرفه:  سقف بدهی در صورت اینکه آن را افزایش نداده باشید 60 هزارتومان است اگر مبلغ بدهی شما برابر یا بیشتر از این مقدار شود، سیمکارت دائمی رایتل شما به طور یکطرفه مسدود می‌شود. رفع مسدودی رایتل با پرداخت صورتحساب انجام خواهد شد.
 • قطع دوطرفه: اگر صورتحساب را تا 2 هفته پرداخت نکنید و در حالت مسدودی یکطرفه بمانید، سیمکارت دو طرفه مسدود باقی می‌ماند. با پرداخت صورتحساب مسدودی رفع می‌شود.
 • منقضی: اگر سیمکارت به مدت 1 سال در وضعیت مسدود دوطرفه بماند یا اینکه از آن به مدت 1 سال استفاده نکنید، سیمکارت وارد پروسه منقضی شدن می‌شود. بعد از 180 روز از منقضی شدن، می‌توانید با مراجعه به یکی از فروشگاه‌های رایتل و پرداخت صورتحساب، سیمکارت را مجددا فعال کنید.
 • بازیافت: بعد از این 180 روز می‌توانید در چارچوب سیاست‌های رایتل تا 5 سال به یکی از فروشگاه‌های آن مراجعه کرده با پرداخت مبلغ سیمکارت، همان را مجددا فعال کنید. بعد از این مدت سیمکارت بازیافت شده و به دیگران واگذار می‌شود.
کلام آخر

در این مقاله به مسدودی‌ و نحوه رفع مسدودی رایتل اشاره کردیم. بیشتر مسدودی‌ها را می‌توانید با پرداخت بدهی یا شارژ مجدد برطرف کنید اما همانطور که در بالا به آن اشاره شد، بعضی از انواع مسدودی که بیشتر به خاطر عدم استفاده از سیم کارت اتفاق می‌افتد، نیاز به مراجعه حضوری دارد.

در پایان ضمن تشکر از شما برای مراجعه و مطالعه مطالب سایت سیم سرویس خواهشمندیم تا در صورت نیاز به خدمات اپراتور ایرانسل، با مراجعه به سایت سیم سرویس از تمامی خدمات اعم از خرید سیم کارت، سوزاندن سیم کارت، فروش مودم و…. بدون نیاز به مراجعه حضوری بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن